Kwiaty cebulowe sadzone wiosną – na te gatunki warto postawić

Zależy Ci, żeby latem i jesienią Twój ogród mienił się kolorami? Zadbaj o to już kilka miesięcy wcześniej. Poznaj kwiaty cebulowe sadzone wiosną — to właśnie one będą Ci towarzyszyć w drugiej połowie roku!

Wiosenne cebulki kwiatowe – które z nich sadzi się najwcześniej?

Już w marcu do ziemi trafiają cebulki lilii, a w drugiej połowie kwietnia tygrysówki i amarylisy. Wiosenne cebulki kwiatowe gatunków, które przybyły do nas z ciepłych krajów, są wrażliwe na przymrozki. Należą do nich. m.in. frezje i mieczyki, które w naszych warunkach sadzi się nieco później, bo w kwietniu i maju.

Warto zacząć sadzenie jak najwcześniej i w miarę upływu tygodni dokładać cebulki kolejnych gatunków. Jeśli na rabacie posadzisz rośliny o różnych terminach kwitnienia, będzie żywa przez wiele miesięcy, a jej widok nigdy Ci się nie znudzi.

Przed Tobą 5 gatunków kwiatów cebulowych, które urozmaicą Twój ogród.

1. Lilie

Lilie ogrodowe lubią wilgotną, ale nie przelaną glebę, dlatego warto je sadzić w najwyższym miejscu ogrodu, tak by nadmiar wody spływał w dół. Jednocześnie można zastosować ściółkę (np. z kory lub torfu), która utrzyma odpowiedni poziom wilgoci.

Wysokość lilii zależy od odmiany – niskie dorastają do 50 cm (i można uprawiać je w doniczkach), a najwyższe, drzewiaste, nawet do 250 cm.

Lilie występują w licznych wersjach kolorystycznych, w tym tak nieoczywistych, jak ciemnobordowa (prawie czarna) Landini czy pomarańczowoczarna Whistler. Sprawdzają się w roli soliterów, a także sadzone w grupach i kompozycjach z innymi roślinami ozdobnymi.

2. Frezje

Frezje potrzebują zacisznego i słonecznego stanowiska. Rosną na podłożu przepuszczalnym, próchniczym i piaszczysto-gliniastym; wilgotnym, ale bez zastojów wody.

Kwitną w lipcu i sierpniu na biało, żółto, różowo, czerwono i fioletowo. Ich pędy osiągają do 50 cm długości. Żeby nie kładły się na ziemi, potrzebują podpór — np. metalowych. Choć pod względem opieki należą do bardziej wymagających roślin, to warto poświęcić im uwagę w zamian za piękne kwiaty i efektowne kompozycje ogrodowe. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają w zestawieniu np. z daliami i krokosmią.

3. Tygrysówki

Tygrysówki sadzi się do gruntu już w kwietniu. Zakwitają w lipcu, a ich kwiaty utrzymują się jeszcze przez kolejny miesiąc. Nazwa powstała od cętek na wewnętrznych płatkach kwiatów.

Rośliny te potrzebują słonecznego i przewiewnego stanowiska. Wyróżniają się dużym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze, dlatego należy je regularnie zasilać nawozami wieloskładnikowymi i co roku zmieniać ich miejsce, żeby gleba mogła się zregenerować.

Tygrysówki najlepiej wyglądają w grupach liczących po kilkadziesiąt różnokolorowych sztuk. Wybarwiają się intensywnie na żółto (Aurea), różowo (Lilacea) i czerwono (Speciosa). Istnieją również odmiany o śnieżnobiałych płatkach (Alba), które nadają lekkości kompozycjom o ognistych kolorach.

4. Mieczyki

Cebulki mieczyków sadzi się na przełomie kwietnia i maja. W tym czasie podłoże jest już na tyle ogrzane i suche po zimie, że te afrykańskie rośliny bez problemu się przyjmują. Mieczyki zakwitają w lipcu i sierpniu.

Lubią słoneczne stanowiska, a ze względu na swoją wysokość (do 120 cm) muszą być osłonięte od wiatru, tak by nie połamał im łodyg. Wypuszczają bujne kwiatostany, dlatego często potrzebują również podpór, by udźwignąć ich ciężar.

Mieczyki zachwycają wybarwieniem. Wygląd Twoich rabat odmienią m.in. czerwony Tradehorn z białymi znaczeniami, brzoskwiniowy Peter Pears, limonkowy Green Star i śnieżnobiały Bangladesh.

5. Amarylisy

Amarylisy pochodzą z tropików, dlatego sadzi się je wiosną od kwietnia do czerwca, kiedy panują wyższe temperatury i mija ryzyko przymrozków. Zakwitają maksymalnie 12 tygodni po posadzeniu, dzięki czemu cieszą oko nawet wczesną jesienią. Cechą charakterystyczną amarylisów jest mocna łodyga o dużych liściach, na której szczycie znajdują się duże kwiatostany.

Lubią słoneczne i półcieniste zaciszne stanowiska. Do tego stopnia potrzebują słońca, że rosnąc, wychylają się w jego kierunku. Osiągają do 30-60 cm wysokości. Znajdziesz je w wielu różnych odmianach kolorystycznych, np. łososiowej (Lady Jane), jasnozielonej (Limona), różowej (Anastasia), czerwonej (Amarantia, Red Lion), białej (Picotee) i zdobione białoczerwonym paskowaniem Dancing Queen).

Letni ogród pełen kolorów dzięki wiosennym cebulkom kwiatowym

Wiesz już, jakie rośliny cebulowe posadzić na wiosnę. Prace możesz zacząć nawet w marcu, jeśli planujesz uprawiać lilie. A po kilku tygodniach przyjdzie czas na kolejne gatunki – wielokolorowe i pełne energii tygrysówki, frezje, mieczyki i amarylisy, dzięki którym w Twoim ogrodzie aż będzie chciało się zamieszkać!

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Jaki okap kuchenny wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *